Zeka Oyunu Çeşitleri

Homer_Simpson_XrayAslında bir sürü zeka oyunu çeşidi vardır. Tabi ülkemizde zeka oyunları hiç bir rağbet görmediğinden çeşitlerinin bilinmesinide beklemiyorum fakat bunların bilinmesinde yarar var çünkü her insan her zeka oyunu için yetenekli değildir. Bu bilginin bilinmemesinden belkide zeka oyunları çok sevilemedi şu ana kadar.

Bana sorarsanız “biliyor muyum??” diye o çeşitleri doğruyu söylemem gerekirse bende tam anlamıyla çeşitleri bu, bu ve budur diyemem. Fakat bildiğim  bir kaç bilgi var, bunları da sizle paylaşmak isterim. En başta söylemem gereken herhalde IQ testlerinin çoğunun bir bir avuç saçmalık olduğunu söylemektir. Yani çoğu zeka oyunu yada oyunlarda ki çoğu bulmaca IQ testlerinden çok daha iyi bir şekilde zekanızın seviyesini gösterebilir. Biliyorum sanki IQ testlerinden düşük alıp kendini haklı çıkarmaya çalışan bir insanın çığlığı gibi duyuluyor ordan. Şahsen bende olsam öyle zannederdim. Üzgünüm ama o konuda büyük ihtimalle tahmininiz yanlış çünkü IQ testlerinden genelde baya yüksek puanlar alıyorum. Hatta daha önceden girdiklerim yanlışmıydı diyede ikidebir kendimi başka testlerde de denedim. Biraz megaloman bir insan olduğumdan doğruyu söylemekte bir sakınca görmüyorum. Baya zeki bir insan olduğumu söylüyor tüm IQ testleri.
IQ testi
Fakat ne kadar zeki bir insan olduğumdan eminsem IQ testlerinin de bir işe yaramaz bir kaç parça sorudan oluştuğundan da bir o kadar eminim. Yani IQ teslerine çokta güvenmeyin. Asıl gerçek zekanızı ölçücek şeylere bakın.

Mesela kart oyunları yada internetteki belli sıralamayı yakalamaya çalıştığınız oyunlar. Örnek verecek olursak  Garip Ada 2 diye bir oyun vardı bir kaç sene önce oynadığım. Benim çok hoşuma gitmişti. Oyunda hem grafikler güzeldi hemde gerçekten oyunu bitirmek için mantığınızı kullanmak gerekiyordu. Anlıyacağınız bana çok keyifli dakikalar yaşatmıştı ki aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen hala unutamadım. İşte bu çeşit oyunlar IQ’unuzu geliştirir. Zeka oyunları çeşitlerine devam edecek olursak satranç, shogi gibi bir tahta yada bir masa üstünde oynanan oyunlar çok faydalı ve bir o kadar da eğlencelidir. Shogiye zaten bir yazımda giriş bilgilerini vericek kadar değinmiştim. Daha ayrıntılara giriceğim yazılarımda olucak fakat bu o yazılarımdan biri değil.
Sudoku
Bu şekilde ingilizce tabiriyle Board Games dediğimiz oyunların en önemli özelliği gelecek hamleyi tahmin etmenizi gerektirmesidir. Aslında yazımın başında bahsettiğim konu buydu. Zeka oyunlarının hepsi farklı konulara değinir ve farklı zeka, yetenek çeşitleri gerektirir. Masa oyunları yani satranç, shogi gibi oyunlar rakiplerinizin olası hamlelerini tahmin etmeye çalışarak, planlama yaparak oynanır fakat 3D puzlle oyunlarında  böyle bir sorununuz genelde olmaz. Orada tüm olayı kavramanız ve olaya çözüm bulmanız gerekir. Başka bir örnek verecek olursak sudoku da bir bulmacadır ve zeka oyunudur fakat sizden bir sorun çözmenizi yada geleceği tahmin istemez. Sadece size verilenleri oyunun kurallarıyla arttırmanız ve tüm oyundaki kareleri doldurmanız istenir. Yani amaç bellidir ne olacağı da bellidir ama gidişat zorludur ve zeka gerektirir.

Yani her zeka oyunu ne kadar zeka istesede zekanın farklı bölümerini kullanmanızı gerektirebilir ve bilindiği kadarıyla kimsede tüm zeka çeşitlerini kapsayacak bir beyine sahip değildir. İşte zeka oyunları üzerine başka bir yazıyla karşınıza çıktım. Umarım bilgilendirici olmuştur. Yada bu kadar uzun bir yazıyı okumuşsunuzdur. Çok geniş bir konu olduğu için yazılarımı pek kısaltamıyorum. Sonraki yazılarımda daha belirgin konulara gireceğim için büyük ihtimalle daha kısa olurlar ama o zamana kadar ancak bu kadar kısaltabiliyorum. Birazda okuyun canım.

Neyse biz böyle devam edersek bu konuda bir bu kadar devam eder. Bir dahaki yazım bu konu hakkında olmayacak. Tekrar özüme dönücem. Sonraki yazımda görüşmek üzere.