Zeka Geliştirme Yolları

Düşünen adama benzeyen adamBu yazıda aslında tam olarak zekanızı nasıl geliştirebileceğinizden bahsetmiyeceğim çünkü bu çok detaylı bir konu. Fakat kısaca bu konuyo bir giriş yapıcam ve sizin de gelecek günlerde bu konuya ağırlık vereceğimden haberiniz olucak.

En başta şundan haberiniz olsun. Kullanılmayan beyin körelir. Bunu çok ciddi söylüyorum ve ülkemizde yaygın bir problem bu. Zaten iyi bir eğitim almayan insanlar okul hayatından sonra bir daha beyinlerini kullanmamak üzere yemin ediyorlar sanki. Öğrenciler derseniz onlarda IQ’larını umursamıyorlar sanki. Sadece testleri çözebilsinler yeter zannediyorlar. Öyle değil ama işte. Zeka oyunları her çocuğun gelişiminde ve her yetişkinin zekasını koruması ve daha da arttırması için inanılmaz gereklidir.
Sanatsal beyin çizimi
Eskiden zeka oyunlarını bulmak zordu belki. Bunu kabul edebilirim fakat şuan böyle bir problem de yok. Sadece insanlar beyinlerini yorucak şeylerle uğraşmak istemiyorlar. Bana sorarsanız çok büyük bir hata. Bazen yetişkinler derki “Nerde o günler, hemen okuduğumuzu anlıyorduk, herşeyi hemen öğrenebiliyorduk” Bunun tek sebebi sizin beyninizi kullanmamanız. Eskiden genç şuan yaşlı olmanız falan değil. Beyin jimnastiği denilen bir olay var. Nasıl bir dansçı antreman yaptıkça vücudunu kıvraklaştırıyorsa, zeka da aynı prensiple antreman yaptıkça kıvraklaşır, daha iyi kavramaya başlar.

Bunun farkında olan daha çok insan olmasını dilerdim. Zaten bu yüzden de internet sitemizde bu konuya biraz ağırlık vermeyi planlıyorum. Yazının biraz da başlıkla uyumlu olması için en azından bazı yollardan bahsedeyim.
Shogi masa
Yeni oyunlar öğrenmek mesela çok etkili bir yoldur. Yada bir oyunu etraflıca düşünerek o oyun hakkında yeni stratejiler üretmek. Daha genel olarak alıcak olursak zekanın kıvraklığı bir olaya kaç farklı bakış açısından bakabildiğiyle ölçülür. Bunu da her seferinde başka bakış açılarıyla bakmaya çalışarak geliştirebilirsiniz. Zeka oyunlarının ana teması da budur. Bu yüzden mesela dil öğrenmek çok işinize yarayabilir zekanızı geliştirmek için. Fakat şu anki dilinizle aynı dil ailesinden gelen yada cümle kuruluş şekli aynı olan dillerden bahsetmiyorum. Size tamamen farklı bir bakış açısı kazandırabilecek dillerden bahsediyorum.  Bu size cümle yapısına farklı bir bakış açısı kazandıracak ve farklı düşünmenizi sağlıyacaktır.

Neyse bu konu hakkında daha çok yazıcam zaten. Şimdi çok detaya girmeyelim. Eğer bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sitemizi takip etmeniz yeterli. Unutmayın zekanız herşeyinizdir. Kim olduğunuzdur, ne yaptığınızdır, davranışlarınızdır. Zekanız köreldikten sonra ruhunuz falan sizi bir anlık ışıldamayla tekrar çok zeki yapmaz. Ayrıca düşünen ruh değildir. Öyle olsaydı körelmezdi değil mi??

Neyse yeni bir tartışma konusuna girmeden ben yazımı sonlandırıyım en iyisi. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere.
(O konuyu da daha sonra genişçe ele alıcam merak etmeyin.)

Zeka Geliştirme Yolları” üzerine 1 düşünce

Yoruma kapalı.