Üniversite Sınavı Kalkıyor mu

Kalem ve sınav kağıdıBana sorarsanız kalkmaz. Şimdi diyeceksiniz ki neden kalkmaz?? Bu sorunun cevabını işte bu yazıda öğreniceksiniz.

İlk olarak olayın başından başlayalım. Başbakan demiş ki Türkiye de dershane kalmayacak üniversite sınavı kalkacak demiş. Dershaneler de liselere dönücek demiş. Bunları demişte bana kalırsa boş konuşmuş. Dershane işinden ev geçindiren insan sayısından mı bahsedelim bu sınava çalışan milyonlarca insandan mı bahsedelim bilemedim. Çünkü böyle bir sistem değişikliği herşeyi altüst eder. Büyük ihtimalle de Türkiyeyi bir kriz daha vurur çünkü bu çok büyük bir sektör. Benim aklıma gelen ilk mantıksızlıkla başlamak istiyorum.

Diyelim ki sistemi değiştirdiler ve tüm dershaneler lise oldu. Peki ilk sene istediği üniversiteye gidemeyen insanlar hatta komple herhangi bir üniversiteye giremeyen insanların hali ne olucak. Sonuçta dershane onlar için okullarda gördüklerini daha etkili bir şekilde görmelerini ve öğrenmelerini sağlıyor. Eğer yanlış bilmiyorsam her sene yaklaşık 2 milyon insan üniversite sınavına giriyor ve bunun 1 milyon 400 bin kadarı o sene mezun olmuş insanlar. Peki geriye kalan 600 bin nerede ders çalışıcak eğer dershaneler kalmazsa.

Yada öğrenciler nasıl bir şekilde üniversiteye girecek. Sonuçta ODTÜ yada Boğaziçi gibi üniversiteler isim yapmış. Bu üniversiteler diğer üniversitelerle bir mi tutulacak?? Böyle bir şey tamamen mantıksız olur. Not değerlerine göre seçim yapılsa diye düşünüyorum. Türkiye’de her türlü oyunu gördük. Burada da hocaya bir araba alırlar öğrencinin tüm notları 5 olur diye düşünüyorum. Yada zor okullarla kolay okullar arasındaki fark ne olucak. Galatasaray lisesinde okuyanla daha geçen sene düz liselikten anadolu lisesi sistemine geçen liselerin notları bir mi tutulucak. Bunun gibi bir sürü şey daha sayabilirim.

Bana sorarsanız başbakan ayak üstü oy toplamaya çalışıyor yada hükümet böyle bir deneme yapacak kadar aklı çalışmayan insanlardan oluşuyor. Ben iki olasılığıda eşit görüyorum. Umarım yazı faydalı olmuştur. En azından artık bu konu konuşulduğunda neden sınavın kaldırılmayacağını söyleyebilirsiniz.

Üniversite Sınavı Kalkıyor mu” üzerine 2 düşünce

  1. Her şeyin bir yolu yordamı vardır. Evet haklısınız Dersaneler kapatılırsa bir çok öğretmen ekmek parasından olacak fakat şuna inanıyorum Sayın Başbakanımız bu işi herkese olmasada zararsız bir şekilde yapacaktır. Herkes üniversiteye gidecek diye bir şart yok ama gidilmesi en mantıklı olanı. Başbakanımızın bunu yaparsa bir çok öğrencinin hakkını yiyecek . Neden ? Bazı öğrenciler çalışmıyor 3 sene son sene aklını başına topluyor Ders çalışıyor belki de ‘Bu hiç bir yeri kazanmaz’ denilen bir çocuk Mimar olup çıkabiliyor… Eğer sınav sistemi kalkarsa bir iyi haber olur bir kötü haber olur. İyi haber stres yok artık kötü haber son sene aklını başına toplayan öğrenciye.

    • Son yazıları okusan görürdün ki o çok sevdiğin başbakanın ygs-lys’yi kaldırıp SAT’i getirmeyi planlıyor. Üniversitelerin ayrı sınavları olmasını planlıyor. Yani anlıyacağın üniversite sınavı kalkıyor diyerek oy toplamaya çalışıyor. Aslında sadece üniversiteye giriş sisteminin adını değiştirip bir iki şeyle oynayıp tekrar önünüze serecek. O sayın başbakanın hakkında gerçekleri öğren ki sende fark et şunu. Ülkeyi sattılar, ülkenin içine ettiler. Tek yaptıkları 5 vakit namaz. O da gereksiz çünkü bana sorarsan din yalan 😀

Yoruma kapalı.