Ülkemizi Yönetenler ve Eğitim

yok-katsayi-uygulamasini-kaldirdiŞuan hükümete çok sinirliyim bu yüzden direk yazıma geçiyorum. Bir ülke bu kadar mı beceriksizce yönetilir. Aklım almıyor bunu. Eğitim sisteminden tutun, ellerini attıkları herşeyi kötüleştiriyorlar ki eğitim sistemine en az 5-10 kere el attılar. Yani eğitim sisteminin halini siz düşünün artık.

“Bir ülkenin geleceğiyle bu kadar rahat oynanabilir mi??” diye düşünüyorum, ki fark ediyorum ki evet yapılabiliyormuş çünkü bunu yapıyorlar şuan. Hemde herkesin hakkını yiyerek. Sınav kalkıcak falan diyorlar, oy alma çabaları olduğunu görüyoruz yine normal karşılıyoruz fakat en son liselere yaptıkları çok büyük bir haksızlık. Liseler arasındaki kat sayı farkını kaldırdılar.

“Bu ne demek??” diye sorucak olursanız şu. Çok kötü bir liseye gitmiş bir insanın okul puanıyla iyi bir liseye gitmiş bir insan arasında aşırı puan farkları olabilecek. Yani ilkokulun sonunda iyi bir yere gitmiş olan insanlar okullarında ilk 10’da değillerse üzülebilriler çünkü okul farkı kalmadığından sizin sınavlarınız ne kadar zor olursa olsun diğer tüm okullardaki puanlarla karşılaştırılacaksınız. Bu da eğer iyi bir okuldaysanız zor olan sınavlardan düşük aldığınız için ygs-lys puanınızın diğer okudaki insandan daha düşük olacağı manasına gelebiliyor bazı durumlarda.

Başbakan demişki biz bunu adalet olsun diye yaptık. Saçmalığa bak. Adalet çalışanın hakkını yemek mi?? Ama hak veriyorum tabi. Şu ana kadar o kadar hırsızlık, yolsuzluk yaptılar ki artık otomatiğe bağlamışlar. Çalışandan alıp yatana puanları veriyor. Bir çeşit ters robin hood’luk yapıyor. Haksızdan alıp haklıya vereceğine, haklıdan çalıyor.

Hak verdiğim bir olay daha var. Adamlar zaten ülke yönetmeyi bilmiyorlar. Onlarda ne yapabiliyorsak en iyisini yapalım diyorlar. Zaten bulmuşlar kazı. Şimdide en alıştırma yaptıkları işi yapıyorlar. Kazı soyuyorlar. Bundan kurtulmamızın tek yolu bunların gitmesi. Hatta sırf bunlar değil. Meclis’in çoğu böyle. Bana kalırsa sistemimizi bir parça daha geliştirmeliyiz. Böyle giderse, hasat 2023. Bu konu hakkında da yazmak istiyorum fakat lafın yaratıcısı Pouze olduğu için yazmak onun hakkıdır diye düşünüyorum. Olmadı ortak bir  yazı yazarız belki.

Neyse bu hükümetten kurtulacağımız günleri hayal ederek yazımı bitiriyorum. Umarım o günler bir gün gelir.