Tl’nin yeni işareti ve Skandal

Tl ve Dram para işaretleri arasındaki benzerlikTürk lirasının yeni sembolü açıklandı. Açıklandı açıklanmasına da bir sürü olay çıkardı. Bunlardan en önemliside bence resimde gördüğünüz gibi Türk lirasının yeni işaretinin Ermenistan Dram’ının (Ermenistan para birimi) işaretine inanılmaz derecede benzemesi. Sanki ters çevrilmiş Türk lirası’nın işareti olarak alınmış. Her şeyi bir kenara bıraksak, çok güzel olmamasını, haç benzetmeleri yapılmasını ve bunun gibi her şeyi bir kenara bıraksak bile bu inkar edilebilecek bir benzerlik değil ki. Sadece ters çevrilip bir iki estetik değiştirme yapılmış. Bu tasarıyı kabul eden insanları gerçekten çok merak ediyorum.

Daha geçen gün İstanbul’da bir sürü miting yapıldı ermenilere karşı. Bu mitinglere rağmen bu yapılan bana kalırsa ya hükümetin yada Türk Lirasının yeni işaretini seçen heyetin ve bu işareti tasarlayan grubun bizle dalga geçmesidir. Zaten tasarlayan grubun başkanı Tülay Lale kendisi söyledi, bu işareti yaparken diğer ülkelerin para birimi işaretlerine de bakmışlar. Gerçekten hiç fark etmemişlermiydi sizce bunun Dram para birimine benzediğini.

Bana kalırsa bu kadar benzerlik fark edilmeyecek bir benzerlik değildir. Belkide zaten amaçları budur. Paranoyak bir insan olmamaya çalışıyorum ama son günlerdeki gerilimin üstüne bu güzel bir tuz biber olur diye tahmin ediyorum. İşaretin ters çevrilmesinin siyasi bir anlamı olduğunu kabul edersek bir işaretin ters çevrilmesi genelde o işarete ve işaretin anlamına bir protesto anlamına gelir ama elimizde hiç bir bilgi olmadığından bu benzerliği onlara karşı olan bu gerilim döneminde bu gerilimi sona erdirmek adına yapılmış bir harekette olabilir. Ya da bu işareti tasarlayan grup Ermenistan Dram’ına çok benzeyen bu işareti yapıp daha sonra bu şekilde sansasyonların çıkmasını istemişlerdir ve bunun gerilimi daha da arttıracağını düşünmüşlerdir gibi bir sürü asılsız suçlama yapabiliriz ama bunların hiçbirinin gerçekliğini şimdilik kanıtlayamayacağımıza göre bunlar hakkında konuşmaktansa sadece şunu söylüyorum. Gerçekten para biriminin bu kadar benzemesi yada L harfinin ucunun o şekilde kıvrılması gibi şeyler pek tesadüfe benzemiyor. Bu durumda gerçekçi olmak herhalde burda bir olayların döndüğünü kabul etmek olur.