Telefon Ne için İcat Edilmiştir.

Eski telefonBugün bu soruyu kendi kendime sormak mecburiyetinde kaldım çünkü gerçekten kimse telefonu olması gerektiği gibi kullanmıyor.

Telefona uygulama indirip, bu uygulamayı kullanmaya, oyun oynamaya falan bişi demiyorum. Zaten bunu diyen birisi teknoloji karşıtı zekasından şüphe duyacağım bir kişidir. Fakat telefonun asıl kullanma, icat edilme amacını unuttuysanız bence kendinizde biraz problem aramalısınız. Telefon insanların size ulaşması içindir. Sizin başka insanlara ulaşmanız içindir. Konuşmak içindir. Haberleşmek içindir. En azından telefonun bu özelliğine de kullanın.

Başka bir şey daha. Telefonun “silent-sessiz” modu sadece telefonunuzun gerçekten sessiz olması gerektiği zamanlarda kullanılır. Mesela bir iş görüşmesindeyseniz yada okuldaysanız. Eğer evde oturuyorsanız, bir cafede oturuyorsanız telefonunuzun sessizde durmasına gerek yoktur ve ayrıca telefonunuzun sessizde durması size başka insanların ulaşmasını da engeller. Bu yüzden zaten adamlar telefona genel diye bir mod koymuşlar değil mi?? Eğer genelde telefonunuzun sessizde kalması gerekseydi adamlar zaten sessiz modunun ismini genel yaparlardı.

Beni başka rahatsız eden bir konuda şu. Birisi sizi aradıysa onu geri arayın yada o insana bir haber bırakın, paranız yoksa bir şekilde faceten sizi aramasını söyleyin yada sizde tekrar çaldırın. Bu karşıdakinin aradığını fark ettiğinizi fakat onu şuan arayamadığınızı gösterir. Tabi eğer dünyanın geneli gibi telefon çağrılarına kulak asmıyorsanız başka. Bu nasıl bir mantıktır algılayamıyorum.  Birisi sizi aramışsa demek ki size ulaşması gerekiyordur. Geri haber versenize. Ayrıca bu kadar da pinti olmayın. Adam gibi arayın. Konuşun parası neyse ödeyin. Her operatörün uygun tarifeleri var. Bende genelde çok para pulla gezen bir tip değilim fakat her zaman bedava dk yada birisini arayabilecek para telefonumda bulunduruyorum. Yeri gelince insanları arıyorum da.

Telefonu icat eden insanın, telefonu geliştiren insanların emeğine saygı istiyorum biraz. O kadar.

Telefon Ne için İcat Edilmiştir.” üzerine 2 düşünce

  1. Çaktırmadan bana laf vurmuşsun gibi hissettim. Gerçi haksız değilsin, bugünden itibaren telefon genelde duracak -istisnalar haricinde – 🙂

Yoruma kapalı.