Ölüp, Hayat Değiştirmek

Organ BağışıSon zamanlarda ülke gündemimizden biride organ bağışı, daha doğrusu bağışlanan organlarla değiştirilen hayatlar. Sene olmuş 2012 hala organ bağışına haram, günah şeklinde yaklaşanlar yoktur diye düşünüyordum, ne yazık ki var mış;

Ülkemizde son 1 ay içinde, yüz, çift kol ve bacak nakli olmak üzere 3 tane organ nakli yapıldığını duymuşsunuzdur. Ne yazık ki bunlardan sadece yüz nakli başarılı bir şekilde tamamlandı. Diğer 2 hasta hayatını kaybetti. Ama ben şundan eminimki eğer bir kere daha şansı olsaydı o hayatını kaybeden insanın yine aynı riski göze alırlardı. Çünkü dünya çift kol, bacakla bile yeterince zorken, bir yanı eksik halde nasıl olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Ama bizim insanımız bir tuhaf, organ bağışı yapan hastaları alkışlarken gidip “Sen de organ bağışlıyacak mısın?” diye sorduğunda sanki organ bağışı alan hastanın organı uzaydan gelmiş gibi garip bakıyor. Neden çekindiklerini bir türlü anlıyamıyorum. İnsan bedeni öldükten 2-3 gün sonra çürümeye başlıyor, neden organlarını bağışlayıpta, gider ayak bir çok insanın hayatını değiştirmiyorlar.

Ha, bir de günah, haram, “Ahirette kolsuz, bacaksız mı gezelim?” diyen kesim var. Bu kesime hiç yorum bile yapmıyorum, çünkü onlar zaten zihnen beyinleri ex olmuş, bir nevi yaşayan ölüler diyebiliriz.

Umarım az da olsa gözlerinizi açabilmişimdir. Organ bağışının önemini daha iyi anlamak için burayı, organ bağışı hakkında detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Hepinize iyi günler, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..