Mantıksız Tartışmalar

Kedi Kaplanlara BakıyorBu son günlerde çok başıma gelen bir olay olduğu için bu konuyu yazma ihtiyacı duydum. Çoğu insan bilmediği konular üzerinde mantıksız bir şekilde hiç bir şey bilmemesine rağmen kendilerine tamamen güvenerek tartışmalara giriyorlar. Genelde de ben tartışmayı çok sevdiğim için o insanların karşısında ben bulunuyorum. Bazen bu özelliğim çok iyi olsa da bazen de kendimi tamamen gereksiz bir tartışmanın içinde bulabiliyorum ve bu son zamanlarda çok sıklıkla yaşanıyor.

Bana karşı tartışmaya kalkabilecek kişiye saygı duyarım fakat biraz bilgisi olduğu sürece.  Eğer gerçekten pek bir bilgi bilmiyorsanız tartışmaya gelmeyin. Aslında bunun yanına bilgilerinizi sorgulamadan kabul ediyorsanız da tartışmaya gelmeyin demek isterdim fakat zaten benim genel olarak tartışma konum karşımdaki insanın bilgileri direk olarak kabul etmesi olduğu için eğer sorgulayarak almış olsaydı çoğu konuda tartışmamıza gerek kalmazdı.

Eğer yazıda anlatıcaklarıma gelicek olursak şunu söylemek istiyorum. Eğer birisiyle tartışıcaksanız o konuya hakim olduğunuzdan olabildiğince emin olun. Bu sayede ne siz kötü bir duruma düşersiniz ne de insanlar sizin bazı şeyleri yanlış bildiğinizi anlamazlar. Mesela bana karşı söylenilen bir sözü söyliyim size. “Boş teneke çok ses çıkarır.” Burada ki ironi şu onlar bu lafı söylemeye çalışırken ben onlara tartışmada neden haklı olduğumu mantıklı nedenlerle açıklıyorum. Tabi karşımdaki insanlar sadece saçma bir atasözü söyledi diye kendilerini haklı görürler. Şahsen ben işte bu tartışmaları “mantıkısız tartışmalar” diye nitelendiriyorum. Çünkü karşımda ki insan kendini yeni bilgilere kapamış. Din yüzünden hiç bir zaman mantığını kullanmayı öğrenememiş ve benimle tartışıcak kadar mantığı yok.

Bu yazıda aslında biraz bilgilendirme yazısından çok şikayet yazısına döndü fakat en azından bu yazıdan yapabileceğiniz çıkarımları özetlicek olursak şunları söyleyebiliriz.
-Bir konu hakkında tartışıcaksanız o konuyu bildiğinizden ve sorguladığınızdan emin olun.
-Karşıdakinin o konu hakkında bilgisi olduğundan emin olun
-Konuşurken karşı tarafı ezmektense onun argümanlarını ezmeye çalışın
-Eğer karşıdaki argümanlarının hepsinin yanlış olduğunu kanıtlamanıza rağmen hala sizi ezmeye çalışıp mantıklı bir şey söylemiyorsa o tartışmayı boş verin. Güzel bir lafla o ortamı terk edin.
Badass Yumurta
Umarım tavsiyelerimi dinlersiniz. Bu sayede diyalektikte kendinizi çok geliştirebilirsiniz ki bu da arkadaş ortamından tutun politika ya kadar her alanda işinize yarar.

Son olarak şunuda söyleyerek bitiriyim bari. Eğer iki tarafta bilgilerini tamamen sorgulayarak kabul ettiyse bile bazen tartışma ortaya çıkabilir. Bu mesela siyaset yada ahlak felsefesinde çok olur çünkü baz alacağınız bir taban yoktur. En mantıklısı o zamana kadar tüm gördüklerinizi kullanarak tartışmaktır ki karşı taraf sizin gördüklerinizi sizde karşı tarafın gördüklerini bilmeyebilirsiniz. Bu da iki tarafın hafif yanlış hafif doğru olduğu bir tartışma yaratır ki bir taraf ağır bir şekilde baskın gelene kadar bitmez. Bu da genelde olmaz zaten. Bu tartışmalar da zaten en zevklileridir. Eğer kabalaşmıyorsanız mümkün olduğunca tartışın. O tartışmalardan çıkmak baya güzel bir duygudur. Özellikle de tartışmayı kazandıysanız. Şahsen tattığım bir duygu. Herkesin de tatmasını isterim. Tabi tartışmada yenilen taraf ben olmadıkça ki uzun zamandır da böyle bir olay olmadı zaten 😀