KONY 2012 yalanı

KONY YalanıEğer KONY 2012 hakkında pek bir şey bilmiyorsanız KONY 2012 olayı halka yutturulmaya çalışıldığı kadarıyla Joseph Kony adında bir tiranın 30.000’den fazla çocuğu köle etmesi ve bunlardan bir ordu gibi bir şey kurmuş ve Uganda’ya acı çektiriyormuş gibidir. LRA adında bir örgüt kurduğu (Lord’s Resistance Army) ve her türlü adiliği yaptığı söyleniyor. Küçük kızları fuhuşa zorlaması erkeklerden köle bir ordu yapması falan. Düşününce korkunç birşey. İşte şimdi olayın gerçek yüzünü görün.

Uganda da geçen yıl şu ana kadar bulunmuş en iyi yağ rezervlerinden biri bulundu. Günlük 6.000-10.000 varil arası çıkarılabilecek bir yağdan bahsediyorum. Bu kadar çok olmasının yanında birde işin ilginç yanı çok kaliteli bir yağ. Amerika’nın keşke bundan bizde de olsa diyeceği türden. Zaten gördük ki böyle demişler ve başlatmışlar KONY 2012 diye bir yalanı.
Kony 2012 is lie
Tüm halka göstermeye çalıştıkları hadi iyilik yapalım, hadi Uganda’yı kurtaralım mesajı vererek hem bağış toplayarak para kazanmak hem de bu yağ rezervlerini ele geçirmek ayrıca Afrika’da kendini daha güçlü bir duruma getirmek. Bunu da yapmanın en iyi yolunu buldular. O meşhur KONY videosunun ne kadar parayla yapıldığını biliyor musunuz. Yada bağışların %37’sinin sadece yardıma gittiğini ve video’nun yayılması için verilen paranın yapılan tüm bağışların %43’ü olduğunu. Dikkatinizi çekerim İnsanların bu konu hakkında bilgilendirilmesi yardıma giden paradan daha fazla. Bu çeşit bir mantıksızlığı normalde aklım almaz ama bilinçli olduğum için ve genelde herşeyin arkasında bir mantık aradığım için bu sefer diyorum ki bunun kesin bir mantığı olması lazım çünkü mantığa uymayan şey mümkün değildir. Sadece mantığa uymadığı zannedilen şeyler vardır ve başlıyorum sorular sormaya. İşte en mantıklı açıklama “Ne kadar çok insan KONY 2012 yalanına inanırsa Amerika askerlerinin Uganda’ya girmesi o kadar kolay olur.”. Bunun dışında ben mantıklı açıklama göremiyorum. Yoksa neden yardımdan çok reklama para versinler ki. Hem o video’nun yapıldığı kaliteyi, orda kullanılan müziği gördünüz mü?? Tam anlamıyla profesyonel işi. Yani biz iyilik yapalım hadi dünyayı kurtaralım falan değil. Biz burda cebimize bakalım tarzı.
Invisible-Children-Scam
İnvisible Children adlı kuruluş (Video’yu yapan) zaten resmi açıklama yaptı. Biz yardım kuruluşu değiliz diye. Yardım kuruluşu değiller ama parayı götürüyorlar. Sayfalarında bağış yapın diye bir bölüm var. Bunların hepsi kocaman bir uydurmaca ve tüm bilinçsiz zeki olmayan iyilik severler bunun içine sürükleniyor. Ne yazık ki bu tiplerden çok var. Hemen saçma şeylere inanmayın. Arkasındaki gerçeği görün.