İngilizce’nin Önemi

İngilizce'nin ÖnemiYazıya başlamadan önce; yazı içeriğinin, yazı başlığıyla tamamen uyumlu olmayacağını söylemek istiyorum. Bu yazıyı hem Yellow Bear‘ın yazdığı İngilizce Öğrenmenin Kısayolu başlıklı yazıya yorum ve benim İngilizce’ye bakışımı size atkarmak için yazıyorum. İngilizce’nin önemini öğrenme hevesinizi kırdığıma göre – 🙂 -, yazıma geçebilirim.

Öncelikle klişe bir cümleyle başlamak istiyorum; “İngilizce her yerde gereklidir.”, hayır. Hiç te katılmıyorum, İngilizce gerekli değil, zorunludur. Evet doğru duydunuz zorunlu, çünkü nereye bakarsanız bakın, hangi iş kolunda olursanız olun, paat karşınızda İngilizce.

Laf olsun diye demiyorum bunu, bugün en basitinden yabancı bir parça dinlemek isteseniz bile, sözlerinde ne yazdığı ne olursa olsun, sizin için parçanın kulağa hoş gelmesi yeterli. En kötüsüde “oğlum/kızım çok süper parça” dediğinize, karşınızdaki kişi “ne anlatıyor” diye sorduğunda “!@?$&%” şeklinde kalıyorsunuz – ben dahil- :).

Tamam hadi onu geçelim, bir şarkıyıda anlamayı verelim diye düşünebilirsiniz. O zaman Din Bilmenin Önemibiraz iş konuşalım; günümüzde İngilizce olmadan her hangi bir bilişim, tıp alanlarına katkıda bulunmanız imkans… – hadi sizin için “neredeyse” ön ekini koyalım – neredeyse imkansız. Bunu ben artık kabullendim, gerçi kabulleneli çok oldu. Bu gerçekten kaçamazsınız, tüm adına “işe yarar” diyebileceğimiz kaynaklar ingilizce. Ha tabi türkçe kaynaklarda yok mu, evet var. Ama bunlarında çok büyük bir kısmı İngilizce kaynaklardan çevirme veya İngilizce kaynakları baza alarak oluşturulmuş.

Hadi sizin için işide geçelim, eğlence konusuna gelelim. Bugün bana bir tane oyun ismi söyleyin, gerçekten kaliteli ve türkçe olan. Yok, varsada Crysis’dir. Çünkü oyun yapımcılarıda, türk dahi olsa, evrensel bir dil olduğu için oyunu İngilizce çıkarıyor.

Evet şimdi o kadar övdük, sen ne kadar İngilizce biliyorsun diyebilirsiniz. Türkiye geneline bakacak olursak “az biraz”, gerçekte “hiç” bilmiyorum. Öğrenmek istiyor muyum? Herşeyden çok. Öğrenmek için bir girişimde bulundum mu? Sayılır, geçtiğimiz yaz İngilizce kursuna gitmeye heveslenmiş, hatta yazılmıştım, hatta ilk gün gittimde, ama hiç girmek istemediğim bir kaç sebepten ötürü bıraktım.

Şimdi tekrar kursa gitmeye karar verdim. Mükemmel bir ingilizce konuşmak gibi bir hedefim yok, ha olsa iyi olur mu, olur tabi. Ama benim için okuduğumu ve duyduğumu anlamam yeterli olur. Gerçi sanıyorum anladığın zaman, derdini anlatacak kadar da karşıdakiyle konuşabilirsin.

Bu yazımda bu kadardı. Ne anlattım bilmiyorum ama umarım size birşeyler katabilmiş, İngilizce öğrenme isteği doğurabilmişimdir. Doğuramadıysam, hey zaten yazının başında garantisini vermemiştim 🙂

Herkese iyi günler dilemeden önce, Dr. Dre, Eminem, Skylar Grey’e yazımı yazarkan “I Need A Doctor” ile eşlik ettikleri için teşekkür ediyorum – her ne kadar parçadan “Doktor ihtiyacım var” dan başka bir şey anlamasamda 🙂 -.

Hepinize iyi günler, kendinize iyi bakın.

İngilizce’nin Önemi” üzerine 1 düşünce

  1. İngilizce öğrenmek aslında kolay. Gerekli olan şey ingilizce düşünmeyi öğrenmek. Yazımda da bahsettim bundan. Ben hayatım boyunca kursa gitmedim fakat ingilizcem baya iyi. Sadece bu yüzden. İngilizce düşünmeyi öğrendiğim ve ingilizceyi hayatıma sokmayı başardığım için.

Yoruma kapalı.