İlk Makarna mı Yaptım

Tencerede MakarnaEvet, başlıkta yazdığım gibi o kaçınılmaz gün geldi çattı. Hangi gün mü? Kendi ayaklarımızın üzerinde durma günü. Bir makarna yaparak mı? Hey, bir yerden başlamak gerekiyor.

Her ne kadar Kızılderili’lerin “Bana balık verme, balık tutmayı öğret.” atasözüne karşılık “Bana balık ver, rakıyı tazele, buz da bitmiş.” diyebilen bir millet olsakda, dediğim gibi bir yerden başlamak gerekiyor. O başlangıç noktası sizin için makarna yapmak olmasa da, inanın bana benim için makarna yapmak, hatta makarna yapmayı düşünmek bile büyük bir iş. Ha tabi o kadar da tembel değ… tamam biraz tembel olabilirim. Ama bu tembelliğin sebebi, hiç süphesiz ailelerimiz. Yani sen şimdi 20 yaşına  gelmiş, eşşek kadar adama yemeğini yapıp, önüne koyuyorsan, çamaşırını yıkayıp, kurutuyorsan, o adamdan kendi ayakları üzerinde durmasını bekleyemezsin, beklememelisin.

Gerçi konuyu dağıtmayalım; makarna yapmaya karar verdim. Her ne kadar haftada en az bir kere makarna yiyen biri olsamda, makarna nasıl yapıldığını bırak, makarna poşetini nasıl açacaz, ne kadar ile doyarım hiç bir fikrim yok. Ya yok arkadaş, harbi tembelmişim. İnsan bir kere merak edip bakmaz mı ya, nasıl koyuyor şu makarnaryı, nasıl pişiriyor diye. -daha iyi bir tamlama söylecek varsa söylesin, o zaman kadar hey  zeus’um iyidir – Hey zeus’um ya.

Neyse yine imdadıma internet yetişti. Hemen laptop’umu şarjdan çıkartıp, mutfağa götürdüm ve – duyanda diyecek insanlığı kurtacak bir şey araştırıyor – araştırmaya koyuldum. Kafamda hemen Google‘a “makarna yapımı” diye yazıp, direk bir sonuç almak geliyordu. Ama olaylar hiçte düşündüğüm gibi gelişmedi. Arama sonuçları bir geldi, yok fesleğen soslu makarna, yok bilmem neyde pişirilmiş bir şey le süslenmiş makarna. Ya zorla mı kardeşim, sade makarna istiyorum sadece, sade sadeee!

Neyse sonunda bir forumda denk geldim, kızın biri sormuş, biri de cevap yazmış. O cevaptan yola çıkarak, makarna yapmaya emin adımlarla başladım. Önce güzel bir müzik dinleyelim diye – biraz gereksiz gibi gelebilir ama tencereyi çöpe boşaltmamamın tek sebebi müzikti – bira.fm‘i açtım. Burdan sonrasını benden sonraki nesillere öğremek amacıyla, madde madde anlatacam.

 • Bir paket spagetti makarnayı usulca tezgahın üzerine koyup, açtım. Dikkat dikkat, bir paket 4 kişilikmiş. Keşke daha önceden bilseydim, tabağımı bitirmek için nefes darlığı geçirmezdim.
 • Orta boy bir tencereye 3/4’ü dolacak şekilde su doldurdum. İçine bir miktar tuz ve biraz sıvı yağ kattım. Sonradan eklenmesi gerekiyormuşda, neyden sonra koymam gerektiğimi bilmediğimden, garanti olsun diye önceden koydum. –
 • Tencereyi ocağın büyük gözüne koyup, altını sonuna kadar açıp, beklemeye başladım.
 • Tenceredeki su kaynamaya/fokurdamaya başlayınca, daha önceden açmış olduğum makarnanın tamamını, yatay bir şekilde, yavaşça suyun içine koydum. Makarnanın tamamı ilk başta suyun içine girmedi. Makarnanın suda kalan kısmı yumuşadıkça, kalan kısımlarını da usulca suyun içine koydum.
 • Makarnanın tamamı kaynayan suyun içine girince, beklemeye başladım. Ne kadar diyecek olursanız, arada bir kaşıkla makarnayı dürtüyordum. Makarna kıvamına geldiğine ikna olduğumda, ateşi söndürdüm. Ve asıl işkence başladı…
 • Makarnayı süzmek, hele de tabağa koymak apayrı bir dertmiş. Süzme işlemini önce süzgeç ile yapacaktım ama sonra vazgeçtim. Bir kaşıkla sınırdaki makarnalar lavaboya dökülmesin diye set yapıp, makarnanın suyunu lavaboya yatay bir şekilde boşalttım.  Buraya kadar bir sorun yok.
 • Makarnayı ilk olarak büyük bir tahta kaşıkla koymayı denedim, olmadı. Sonra süzgece benzer delikli bir kaşıkla koymayı denedim, yine olmadı. Her seferinde makarnanın bir  ucu tencerede kalıyor ve üçüncü bir elim olmadığından bu işlemi başaramadım. En sonunda sinirlenip tencereyi iki elimle tutup, tabağın üzerine ters çevirdim 🙂 Şaka gibi gelebilir, ama evet, bunu yaptım;

Tencereden Tabağa Boşaltılmış Makarna

 • Üstteki gibi bir görünüm alan makarnayı, bir kaç el rütuşuyla kenarlarını temizleyip, arta kalan makarna parçalarını tencereye tekrar koydum. – hatrı sayılır derecede makarna çıktı ve işin garip kısmı arta kalan makarna bir sonraki gün öğle yemeğim oldu 🙂 –
 • Makarnaya son halini verdikten sonra, üzerine ketçap sıkıp, yanına domates doğradıktan sonra afiyetle yedim. Bu da son hali;

Ketçaplı Makarna

Neyse, işte bu da benim böyle bir anımdı. Geçti gitti ama, ben insanlığın için küçük, kendimce baya büyük bir adım atmış oldum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Ha unutmadan Yellow Bear ile sitenin tasarımın değişmesi gerektiğine karar verdik ve bunun üzerine çalışmalara başladık. Net bir tarih veremiyecem ancak kısa bir zamanda yeni temamıza geçmiş oluruz. O zaman kadar güzel günler diliyorum.

İlk Makarna mı Yaptım” üzerine 1 düşünce

 1. Makarna için tebrikler. Ayrıca daha iyi bir tamlama istersen benim kullandığımı söyliyim sana.
  -hay bin savaşçı chewawwanın ruhu adına. Benim baya hoşuma gidiyor.

Yoruma kapalı.