Hayal Gücü

Hayal gücü coolBugün öylesine küçüklüğümü düşünüyordum. Nasıl eğlenceli geçtiğini, o zamanlar hiçbir derdimin olmadığını, nasıl hayaller kurduğu mu falan. Tam o noktada kafamda bir ışık patlaması oldu. Ben de bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Ben küçükken çocuklar hayal kurardı. Kimsenin aklına gelemeyecek hayaller belki yada çok basit sıradan hayaller. Fakat her zaman bir düş olurdu kafamızda. Düşünüyorum da şuan ki çocuklarda galiba bu yetenek pek yok. Yaratıcılık, hayal kurma gibi şeylerden bahsediyorum. Belki çok sıradan gelebilir ama bunlar aslında bir insanın hayatını tam anlamıyla yaşamasını sağlayan şeyler. Küçüklüğümde bilgisayar olmadığı için bunlara sahip olduğumu bilgisayarın kötü olduğunu falan söylemiyorum. Böyle bir şey söyleyende karşısında beni bulur zaten ama her şeyin  çocukların önüne hazır koyulması onların hayal etme gereksinimini ellerinden aldı. Bu yüzden bana sorarsanız eğitim sisteminde asıl bunun üstüne gidilmeli. İnsanlar yaratıcı, yapıcı olarak eğitilmeli.
Hayali tasarım
Hayal gücü insanın her şeyidir çünkü. Hatta insanı insan yapan da budur. Eğer ilk insanlar bir şeyleri daha iyi ezebilmeyi, hayvanları daha rahat öldürmeyi hayal etmeseydi taşları yontmayacaklardı.  Wright kardeşler insanların uçabileceği bir dünya hayal etmeseydi belki de şuan uçaklar olmayacaktı. İnsanoğlunun gelişimi tamamen bu birkaç unsura bağlıdır. Düşünmek, hayal kurmak, yaratmak vs. Bilgisayarı yaratan, oyunları çıkaran, bizim bu siteyi ortaya çıkarmamızı sağlayan şeyler işte bunlar ve bu yeteneklere insanoğlu sırtını dönüyor. Şuan ki nesil çok daha fazla şey belki hayal edebilir bundan yıllar önce yaşamış nesillerden fakat aralarında ki tek fark bu zamanlardan çok önceki zamanlarda insanların hayal edecek az şeyleri vardı ama hayal ediyorlardı. Şimdiyse hayal edilecek çok şey var ama insanlar düşünmemeye alışmış.

İşte benim sorun ettiğim yer burası. Şuan ki çocukların hayal etmemesi normal fakat anaokulu aktiviteleriyle başka türlü çeşitli sosyal ortamlarla bu beceri geliştirilebilir. Doğruyu söylemek gerekirse bu olay o çocukların hayatta başarılı olabilme ihtimalini de arttırır. Eğer tanıdığınız küçük çocuklar varsa hayal etmelerini sağlayın. Onlara insan olmanın ne demek olduğunu gösterirsiniz.
Hayal Gücü