Hangi Romanlar Okunmalıdır

Kitap ResmiBu soruyu kendime çok soruyorum. Tabi ki genelde bu şekilde olmuyor. Daha çok ” Acaba nasıl kitapları okumalıyım??, Bu tarz kitaplar güzel midir??, v.s ” şeklinde oluyor fakat hepsi en sonunda aynı yere çıkıyor.

Bunun sebebi okuduğum kitap tarzının her yerde kaliteli örneklerinin bulunmaması ve az sayıda kaliteli roman olması. Hangi tarz kitap okuyorsun diye sorucak olursanız fantastik, bilim kurgu v.s gibi romanları diyebilirim. Fakat bu konu hakkında roman yazan insan sayısı çok az. Bunun yanında gerçekten zor bir bölüm olduğu için kaliteli romanını da bulmak zor oluyor çünkü herkesin altından kalkabileceği bir roman tarzı değil. Başka ve beni rahatsız eden ve bu soruyu sormamı sağlayan sebep ise insanların benim okuduğum tarzdaki romanlardansa acı, dram dolu, insanı karanlığa sürükleyen romanları tercih etmesi.

Hatta bu romanları okudukları için kendilerini büyük zannetmeleri. Belki de beni en çok rahatsız eden bu. Sanki hayatın manasını çözmüş ve etraflarındaki insanlar onlar gibi -bana kalırsa gereksiz- kitaplar okumadıkları için sıkıntı yaşıyorlarmış gibi laf etmeleri.

Bana sorarsanız aşk, hayatın manası yada böyle şeyler yok. Bu yüzden o insanlar benim gözümde o kadar küçük insanlar ki. Kitap acı çekmek yada insanları karanlığa sürmek için değildir. Bana sorarsanız edebiyatın genelde böyle dramatik kitaplar yazdığı için büyük kabul edilen yazarları aslında birer hayatlarını boşa harcamış birer insan.

Roman güzel bir kurgusu olan hoş bir kitap olmalıdır. İçinde hayatta olduğu gibi her şeyin olduğu bir kitap olmalıdır. Yani yazının konusuna gelecek olursak iç karartıcı gereksiz kitaplar okunmamalıdır. Bunun yerine okurken keyif duyacağınız eğlenceli kitapları okumalısınız. Mesela dünya klasikleri -hepsi olmasa da- bana sorarsanız çok gerekli kitaplar değillerdir. Gizli Bahçe diye bir dünya klasiği okumuştum küçükken çok güzeldi kabul ediyorum. Robinson Crusoe’da mesela okurken çok keyif aldığım bir  romandır fakat bazı klasikler var ki gerçekten ne konusu ne anlatımı hiç hoş değil. Bana sorarsanız bir kitabın güzellik ölçülerinden biri kitabın ne kadar sürükleyici olduğudur. Rahat okunduğudur. Oysa ne zaman insanlara sizin okuduğunuz kitaplar çok ağır desem bana sanki onlar kadar ağır kitaplar okuyamadığımı zannediyorlar. Aslında anlatmak istediğim şu “Boşu boşuna böyle ağır ve amatörce yazılmış bir kitabı kendinize eziyet ederek okuyorsunuz.”

Boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin yada bir kitap okuduğunuz için kendinizi diğer insanlardan üstün görmeyin. Güzel, sürükleyici, sağlam bir kurgusu olan kitapları tercih edin.
-Son bir söz söylemek gerekirse “Sakın kitapların gücünü hafife almayın. Unutmayın ki bu yalan dinler ve inananları genelde bir kitaptan ortaya çıktı.”