Hac Ziyareti

Hac ZiyaretiBu olay çok büyük bir olay. Gerçekten. Her sene binlerce insan bu ziyareti gerçekleştirmek için para veriyor. Peki bu olayın bu insanlara faydası ne.

Bana kalırsa hiçbir şey. Düşünsenize, para veriyorsunuz, işlerinizi ayarlıyorsunuz, bir geziye gidiyorsunuz ve tek gördüğünüz bir taş. Hemde çok özel bir taş bile değil. Havada uçmuyor, herhangi bir özelliği de yok. Sadece bir taş. Dandik, değersiz bir taş. Bu çok komik aslında. İnsanlar bundaki mantıksızlığı bile anlamıyor. Pırlantaya, “ne gerek var, taş değil mi??” diyen zihniyet daha da çirkin bir taşa kutsal deyip görmek için -sahip olmak için bile değil- inanılmaz paralar döküyor.

Bir kere kabe’ye zaten ziyaretler müslümanlıktan önce de yapılıyormuş ve bu baya büyük bir olaymış. Müslümanlıktaki komediye bakalım şimdi. Kabe’nin turistik değeri içinde putlar olduğu içindi yani müslümanlık putları yıkalım deyince bu sefer kabenin turistik değeri kaçtı. Yani mekke’nin geçim kapısı kapandı neredeyse. İşin ilginci bu putların kaldırılmasından hemen sonra, parası olanlara hac ziyareti mecbur kılınıyor. Yani olay dini, ruhani bir şey değil. Sadece Hz.Muhammed’in biraz para kazanması, mekkelilerin biraz para kazanması için kurulmuş bir dümen bu. Büyük ihtimalle kimse olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemişti fakat işte her sene binlerce insan sırf bu dümen yüzünden kabeye gidiyor.

Keşke bir mucize olsa da bu taş özel bişeyler yapsa. Gerçekten bende inanmak isterdim bir dine. Neden istemiyim ki?? Bana tüm güzel şeyleri veriyor. Ölümden sonra hayat vaad ediyor. Kötülerin cezalarını bulacağını söylüyor. İnsanları iyilik yapmaya sevk ediyor. Keşke diyorum fakat bile bile bir yalana inanamam. Bir dine inanmak için ne yazık ki çok zekiyim. Salaklığın verdiği huzura sahip olmak isterdim. Off hemde nasıl isterdim fakat elimde değil. Ben bir peri masalına inanamıyorum ve soktumun değersiz taşına da kutsal diyemiyorum. Yada şuan kemikleri bile sağlam olmayan bir adamın peygamber olduğuna ve zamanında mucizeler yaptığına. O kadar mucize yaratıyorsa şimdi de ben istiyorum bir mucize. Gelsin yapsın bir tane. İnanmayan en adi.

Bazen düşünürdüm. Hala olması olası mucize var mı diye. Bazı şeyler de bulmuştum. Çoğu deneme ihtimalim olmayan yada yapılması çok zor şeylerdi. Bazıları kabeyle ilgiliydi mesela. Sonuçta hala ayakta olan bir şey ve Hz. Muhammed’den de önce mucizeleri var kabenin. Bunları tekrar deniyebilirmiyim diye düşünüyorum arada sırada işte. Herkes için iyi olmaz mı?? Bu arada aklıma gelen fikirleri burada söylemeyeceğim. Hayal gücümün karanlık noktalarından bir tanesi onlar ve herkes kaldıramaz ama bunun dışında herkesin bir mucize görmesi yada görmemesi iyi olmaz mıydı??

Bulut tanrısıBir düşünün herkes ya inanırdı yada inanmazdı. Tabi sihirbazlar şuan öyle seviyelere geldi ki illuzyonların kralını yapıyorlar. David Cooperfield özgürlük heykelini yokettiğine göre benim aklıma gelenlere de bir çeşit numara diyebilirler fakat en azından çoğu kişi ne tarafta olması gerektiğine karar verebilir.

Bazen dincilere soruyorum. Neden sınav var diye. Sanki ateist değilmişim gibi. Bana öyle cevaplar veriyorlar ki kendimi tutamıyorum gülmeye başlıyorum. Diğer türlü sen nasıl yaşıyacaktın falan gibi saçma şeyler. Yaşamasaydık. Yani bu dünya olmasaydı ne olurdu. Kodumun tanrısı eğlence mi arıyor?? Eğlence arıyorsa daha çıkmadan, herkesten önce God of War 4 oynayabilir. Neden bizle uğraşıyor. Yada bir tanrının bizle uğraştığını düşünmek bizi yüceltmek için yapılan beynimizin gizli bir hareketi değil mi?? Böyle sorular çok ve bu sorular çoğaldıkça ben ateizme bir parça daha sıkı tutunuyorum. İnanın bana bu hiç güzel bir şey değil. Acı gerçek. Ölümden sonra hiç bir şey olmayacağını bilmek. Hiç bir etik değere sahip olmamak. Bu yazdıklarım çoğu kişiye belki bir şey ifade etmiyor fakat beni baya yakın tanıyanlar bilir. Benim kimsenin görmesini istemediğim bir karanlık yönüm vardır. Etik değerlerin kafamın içinde tutmayı başardığı, gizli bir kafesin içindeki gizli yönüm. İşte etik değerleri kaybetmek istemiyorum bu yüzden. İnsanların .çoğuda bu fikirden korkuyor büyük ihtimalle. Eğer cehennem olmazsa herkes kötülük yapar düşüncesi var insanlarda. Ben şu ana kadar kötü birşey yapmadım ve dine sahip insanlarında çok kötü şeyler yaptığını gördüm yani aslında içimden bir seste bu kendini dizginlemeyi sağlayan şeyin sadece etik değerler olmadığını söylüyor. Yada etik değerlerin sadece cehennem korkusundan gelmediğini.

Zeus InteresitingYaratıcıya sesleniyorum. Eğer herhangi bir şey orada varsa hemen dünyayla ilgili bir şeyler yapsın. Mucizeler yaratsın ve varlığını belli etsin. Yoksa herkes bir parça zekileşsin ve kendine gelsin. Bir peri masalına inanmasın. Ben zaten olmadığından neredeyse eminim. Biraz karanlık bir yazı oldu belki. Bilmiyorum. Bıraktım kendimi burada buldum. Bir daha yazının ucunu bırakırsam nerelere giderim diye merak ediyorum. Son bir deneme daha yapmak istiyorum.

Neden dişlerimiz çürüyor. Bu olay beni hasta ediyor. Ne zaman bir din sahibi vücudunuzu Allah mükemmel yaratmıştır derse kan beynime gidiyor. Hemen diyorum ki ben dişlerimin çürümesini istemiyorum ve dişlerimin çürümesi için hiç bir sebep yok. Şu ana kadar hiç diş çürüğü yüzünden dişlerime dolgu yaptırmak zorunda kalmadım. Yada kanal tedavisi falan da yaptırmadım. Dişlerime iyi bakan bir insanım fakat bakmak istemiyorum. Bu angarya görevi bana yükleyen birisi varsa da ondan nefret ediyorum. Eğer bir tanrı beni böyle yarattıysa bana kalırsa o gelmiş geçmiş en adi kişi. Bunun dışında gelmiş geçmiş en adi kişi tüm evreni ve insanlığı yaratamaz. Yani düşünürsek dişlerin çürümesi bile tanrının yokluğunun kanıtı.

Bu durumda beni çıldırtan şey kanıtlanmamış bir savı çürütmeye çalışmam. Eğer bir yaratıcının olduğuna dair bir kanıt olsaydı onu çürütebilirdim belki fakat böyle bir durum da yok. Yani aslında bu kadar okuduğumuz şeyler, burada yazdığımız şeyler bir ihtimale karşılık yapılan bir savaş. Kanıtlanmamış iki tez var elimizde ve onları ölümüne dövüştürüyoruz.

Umarım yazım güzel olmuştur. Okuyana da keyif verir ve benim düşüncelerimi yansıtır. Son bir şey söylemek gerekirse, eğer görüşümüzün tam karşısını savunuyorsanız yorum atmanızı isterim. Güzel tartışmalar her zaman hoşuma gider.

Napkin Religion Resimdeki yazının tercümesi: Mendil dini gerçek din çünkü tam burada bu mendilin üzerinde yazıyor.

Umarım sözün nereye gittiğini anlamışsınızdır.