Eski Oyunlar

Eski oyunlarBu konu her zaman kafamı kurcalamıştır. Eski oyunları ne yapmalıyız diye. Sonuçta eskiden de zamanına göre çok iyi olan oyunlar yapılıyordu ve bu oyunlar saygıyı hak ediyordu. Bir oyunu da onurlandırmanın en iyi yolu o oyunu oynamaktır. Fakat bu kadar güzel ve yeni oyunlar çıkmışken eski, grafikleri kötü bir oyun oynamak da akıl mantığa sığmaz.

Düşüne düşüne bu çatışma arasında bir karara vardım. Gerçekten bazı eski oyunlar oynanmalıdır fakat belirli bir zamana kadar. Mesela AoM hala neredeyse -bana sorarsanız- eşi benzeri çıkmamış bir oyun. Son Stronghold baya iyi fakat o da kaç sene sonra çıktı. Yani hala AoM’u oynamak mantıklı. Fakat BattleField 3 çıkmışken BattleField 1942’yi oynamak mantıksız. Zamanın baya gerisinde kalmış oyunlar için yapılması gereken en mantıklı davranış o oyunu oynadığınız, eğlendiğiniz anları hatırlamak.

Tabi bu yazıyı okuyanların da biraz benim kafamdan olması gerekiyor. Ben her oyunu bitirdiğimde güzelse ve keyif aldıysam o oyundan, oyun bitimindeki “Creditler’in” bitmesini beklerim. Bana kalırsa o insanlar emek vermiştir o iş için ve eğer gerçekten güzel yapmışlarsa yaptıkları bir sanattır ve her sanatçı isminin en azından bir yerde bir kişi tarafından görülmesini hak eder. Zaten bu oyuna saygı, oyunu yapana saygı düşüncelerini paylaşmıyorsanız bu yazılar size bir deli saçması gibi gelebilir. Hatta büyük ihtimalle öyle gelir. Bu konuda yapabileceğim tek şey size acımak olur. Bir oyunun güzelliğinden mahrum kaldığınız için. Bu çok güzel bir zevktir ve zaten bu tadı alan o oyuna ve oyunu yapana saygı duyar.

Umarım boş konuşmuyorumdur fakat tahmin ediyorum ki benim dışımda bu hisleri duyan bir kaç kişi vardır. O insanların bu yazıyı okudukları zaman keyif alıcaklarını umarak yazımı bitiriyorum