Ekonomi Kime Göre İyiye Gidiyor?

Türkiye EkonomisiBugün öğlen 12 gibi kendime sosis yaparken televizyonu açayım dedim. Kanalları gezerken Recep Tayyip’e denk geldim, NTV’de konuşuyordu. Digiturk veya d-smart’ımız olmaması sebebiyle o saatte izlenecek bir program olmadığından, dinleyelim bakalım ne diyor dedim ve dinlemeye başladım.

Recep’imin keyfi yerindeydi. E tabi keyfinin yerinde olmaması garip kaçardı, nede olsa Kuran-ı Kerim’i soktular okulun içine. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye biraz laf attıktan sonra konuyu ekonomiye getirdi. Şu bizim durmadan büyüyen ekonomimiz…

Öncelikle ekonomi konusunda pek bilgim yok, hatta ekonomi adlı bir konuda en son soru sorulacak kişiler listesinde ilk sırayı alabilirim. Ama yine de bu hiç yorum yapmadığım, yapmayacağım veya gözlem yeteneğim olmadığı anlamına gelmiyor. Sonuçta gözüm, kulağım var değil mi? Ekonomimiz gerçekten anlatıldığı kadar iyiye gitse duyardım. Tamam     maddi durumumuz kötü değil, çok zor durumdayız desem yalan olur. Ama ne yazık ki herkes bizim kadar şanslı değil. Daha 1 ay geçmedi üzerinden sanırım, çocuklarına yedirecek ekmek, ısıtacak odun bulamayan , çocuğunun eline ısınsın diye saç kurutma makinesini verip yan odaya geçtikten sonra kendini asan annenin olayından.

Ki bu sadece bildiğimiz, duyduğumuz. Daha kim bilir duymadığımız ne hayatlar sönüyor gecekondu köşelerinde. Ama gel sen bunu Recep’e anlat. Adam çıkmış sıcak paradan, %10’dan, IMF’den, Amerika’dan, Japonya’dan bahsediyor. Arkadaş senin ülkende açlıktan insanlar ölüyor, kadınlar para için bedenlerini satıyor, 70 yaşındaki adam 5 kuruş daha fazla kazansın diye inşaat’ta çalışıyor. Kalkıp neyin hesabından, kitabından bahsediyorsun?

Devlet hazinesindeki para 10 milyardan, 90 milyara çıkmış. Eeee? Bunun bana mı, köylüye mi, işçiye mi yararı var? Adama sormazlar mı; madem bu kadar ekonomimiz iyiye gidiyor, neden zam üzerine zam yapıyorsun diye.

Emekliye 20 lira zam yaptık diye dolaşırken, doğal gaza %20 zam yapar. Ekonomi büyür ZAM, küçülür ZAM. Dolar artar ZAM, düşer ZAM.

Zam zam dedik aklıma YouTube‘da izlediğim bir video geldi. Hani vardıya “Tüpüne zam, gazına zam, şeyine zam. Hani bize am am!” diyen amcamız. Sonunu am dışında bir şeye bağlasa devrim başlatabilirdi kanımca.

Yazımı amcamızın videosu ile noktalıyorum, hepinize iyi günler. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…