Bilgisayar Kullanmak

Bilgisayar Kullanan AdamAslında çoğu kişiye bilgisayar kullanabiliyor musun?? diye sorarsanız neredeyse herkes size aynı cevabı verecektir. “Evet kullanabiliyorum”. Bu lafı söyleyen insanlar ne kadar bunu yalan söylemek için söylemiyor olsa da %70’i belkide fazlası yalan söylüyordur. Neden mi?? İşte size açıklıyım.

Bilgisayar kullanmak Facebook’a girebilmek demek değildir. Ya da bilgisayardan solitare oynamak. Bilgisayar kullanabilmek bilgisayarı tam anlamıyla kullanabilmektir. Mesela eğer hala IE (Internet Explorer)  kullanıyorsanız benim için bilgisayar kullanamıyorsunuz demektir. Bilgisayar dünyasındaki gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Bilgisayarla neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bilgisayardaki Run (çalıştır) bölümünü kullanabilmektir. Eğer denetim masasına hiç girmemişseniz bilgisayar kullanamıyorsunuz demektir. Sadece bilgisayardan internete girebiliyorsunuzdur. Bu ikisi çok farklı şeylerdir.
Bilgisayar Bağımlısı
Bilgisayar şuana kadar yapılmış en büyük anonim icattır. Herkes tarafından geliştirilmiştir. Tek bir bulanı, keşfedeni yoktur. İnsanlığın birlikte çalışarak neler yapabileceğini gösteren bir alettir. Buna rağmen bilgisayardan sadece internete girip daha sonra ben bilgisayar kullanabiliyorum gibi bir yüzsüzlüğe girişmeyin. Bilgisayar kullanmak zaman ister. Günlerinizi harcarsınız. Ayrıca günlerden kastım az buz bir şey de değil. Uzun sürelerden bahsediyorum. Ancak uzun zaman sonra bilgisayarı adam gibi kullanabilirsiniz. Karşınıza her zaman bir problem çıkar ve onu çözersiniz. İşte her problem sizi bir bilgisayar kullanıcısı yapmaya daha yaklaştırır. Adım adım bilgisayar kullanmakta ustalaşırsınız.
Bilgisayar Kullanan Turuncu İcon
Biraz agresif yaklaştım belki konuya. Belkide yazı aslında o kadar agresif olmadı ama ben yazıyı içimden okurken nefret dolu bir sesle okuyorum. Hangisi doğru bilmiyorum ama bilgisayar kullanabiliyorum dedikten sonra “yaa şunu projektöre bağlayamadım yardım eder misiniz ??” diyen insana içimden sinir oluyorum. Hemde nasıl bir sinir. Ben bile tam olarak bilgisayar kullanabildiğimi iddia etmezken sana ne oluyor değil mi?? Cahilliktendir deyip geçiyorum bende artık. Benim harcadığım saatleri o tipte harcasaydı belki o da benim gibi düşünürdü.

Aslında ne kadar ironik bilgisayar kullanmayı öğrendikçe bilgisayar kullanamadığını kabul etmek. Neyse bu da saçma bir yazı oldu ama ne demek istediğimi anlattım herhalde. Bir daha ki yazımda daha mantıklı bir şekilde yazmaya çalışırım. O zamana kadar kendinize iyi bakın.